top of page

Halina Cichoń – Haras

Urodzona w Sopocie,pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. 

 

Na fortepianie zaczęła grać jako samouk w wieku 4 lat.

 

Posiada słuch absolutny.  

   

Jako artysta muzyk , pianistka, solistka, kameralistka, a także improwizatorka, występuje w kraju i za granicą na koncertach symfonicznych, filharmonicznych i recitalach.

 

Komponuje również muzykę.

 

Wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W swoim reperuarze posiada utwory z literatury światowej: Mozarta, Beethovena, Smetany, Dworzaka, Mendelssohna – Bartolddyego, Rachmaninowa, Bramhsa, Schuberta, Chopina, Szostakowicza, Prokofiewa na czele z III koncertem fortepianowym C – dur, i innych.

 

Bierze udział w sesjach naukowych jako kameralistka.

Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych Gdańsk, Kołobrzeg, Szczecinek, Weimar).

 

Brała udział w dziesiątkach audycji szkolnych organizowanych przez Filharmonie: Bałtycką, Bydgoską, Białostocką, Koszalińską, i Kielecką.

 

Współpracowała z Redakcją Literacką Polskiego Radia, nagrywając recitale poezji śpiewanej.

 

Dokonała wielu nagrań radiowych dla Teatru Miniatura w Gdańsku.

 

Brała udział w nagraniu muzyki dla Teatru Wybrzeże (Białe Małżeństwo).

Nagrała muzykę do dwóch filmów dokumentalnych dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Łodzi.

 

 

Wraz z córką Laurą Haras – Cejrowską, śpiewaczką i aktorką tworzy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży „ Edukacja poprzez sztukę” .     Bierze udział w wielu koncertach z cyklu „Czwartkowe Wieczory Muzyczne”.

 

Była współtwórcą „Święta Ulicy Westerplatte” w Sopocie, wraz z córką Laurą, oraz mężem Adamem Harasem, artystą malarzem, prof. ASP w Gdańsku, który jest także autorem wystaw dla Sopotu: „Zbliżenia”1999, „Rodowody - Pokolenia”2000 , „Ślady pokoleń”2000, „Studenci lat powojennych”2000, „Sopot – kiedyś”2001współautorstwo ), „Polonia - Sokół” 2002, „Ślady pokoleń II – z rodzinnych albumów” 2003.

 

Jako artystka, pedagog, i propagatorka szeroko rozumianej kultury, działa aktywnie wspierając swojego męża w realizacji stworzenia „Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Ziem Północnej Polski” w dawnej kolebce ASP w Sopocie przy ulicy Obr. Westeplatte 24, gdzie od 45 lat mieszka wraz z rodziną. 

 

 

J.Golec – Sopocki album biograficzny, Cieszyn 2008, ISBN 978-83-60431-07-8

Brała udział w projektach „Sopot – Ulica Sztuki” i „Otwarte Lekcje Sztuki”. Brała udział w I Festiwalu Teatru Piosenki i Tańca pt. „Bajkowy Świat” wystawiając spektakl słowno – muzyczny pt. „Wolfgang Amadeusz Mozart – cudowne dziecko” współautorstwo i współwykonanie).

 

bottom of page